Poezie

 
Ihla

Ihla

Autor: Viera Prokešová
Nakladatelství: MilaniuM
Počet stran: 75 stran
Jazyk: slovenský
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 116 Kč ušetříte 31% ebux cena 80 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
 
 
 

Více o eKnize Ihla

,, Věra Prokešová je citově vstřícná, vnímavá k sobě i k okolnímu světu. Její postoj ke skutečnosti se vyznačuje přijímáním věcí v jejich běhu, je otevřená evidování změn, příchodů a odchodů, přičemž stále podvědomě a jakoby v podtextu hledala odpovědi na otázky, co životní změny přinášejí. Její poezie je reflexí vztahů a drobných náladových momentek. Vyrůstá z momentu, z těkavosti chvíle, inspirativním bývá již drobný detail životní reality. Základem je pocit, atmosféra, nálada, emocionální stav, vzpomínka, pozorování přirozených a nenápadných věcí. Díky tomu mají její básně ráz náladového zamyšlení nad láskou, partnerskými vztahy, vlastním životem. Citová něžnost se v nich obvykle konfrontuje s vnějším nečasem (ve smyslu deštivého, vlhkého počasí, častými motivy jsou déšť, sníh, voda), typická je melancholická nálada. Jemné imprese, z nichž se vynořuje postava básnířky, jsou v zásadě jediným: jsou cestou hledání tak přepotřebné citové jistoty. Občas v nich zarezonuje dekorační stylizace prostředí nebo situace, v čem se dá vytušit jistý vliv překladatelské zkušenosti s čínskou poezií. Tehdy Věra Prokešová inscenuje prostředí, které se jí stává kulisou na jemné senzuální manipulace. A v souznění přírody a psychického stavu či nálady zase lze vidět typovou blízkost s básnickým symbolismem.
Už při debutu v roce 1984 byla poezie Věry Prokešová označena spojením "výsostně ženská". Ženskost se odůvodňovala jemností a křehkostí básní, lpěním na životě a detailech.
Takový charakter má její poezie dodnes. Bez výraznější změny poetiky, ale s jistým prohloubením pohledu, souvisejícím s přibývající životní zkušeností, zůstává Věra Prokešová stále "upřeně obrácená do sebe". Její kultivovaný básnický projev ji řadí k předním současným Slovenským básnířkám. "
 

Help, FAQ
Help, FAQ
Hotline