Beletrie > Memoáry, osobnosti a osudy

 
Jan Pivec známý neznámý (druhé, doplněné vydání)

Jan Pivec známý neznámý (druhé, doplněné vydání)

Autor: David Laňka
Nakladatelství: Čas
Počet stran: 192 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 269 Kč ušetříte33% ebux cena 179 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
ePub
 
 
 

Více o eKnize Jan Pivec známý neznámý (druhé, doplněné vydání)

Jan Pivec (1907 – 1980) patřil do generace herců, ve které se urodilo tolik výrazných talentů, jako nikdy předtím a vlastně ani potom. Byl jedním z těch nejlepších a stál na samém vrcholu. Jeho herecký projev plný vřelosti, nadhledu a „člověčiny“ dokázal (a díky filmu a televizi stále dokáže) strhnout diváka nejprve v němý úžas a pak v halasné nadšení. Režiséři jej obsazovali do rolí dramatických (Jan Hus, Filosofská historie, Minulost Jany Kosinové) i komických (Muži nestárnou, Hotel Modrá hvězda), protože v každé dokázal zazářit, ponořit se do ní naplno a odevzdat výkon, o kterém se mluvilo jen v pozitivech a který pozdvihl úroveň celého filmu či inscenace.

Říkalo se o něm, že je hercem intuitivním, že nad svými rolemi příliš nepřemýšlí. Jenomže opak byl pravdou. To jen ta jeho neobyčejná lehkost hraní způsobovala, že to vypadalo, jako by svou roli nehrál, ale žil.

Říkalo se o něm, že je to morous, škudlil a že své partnerky sužoval žárlivostí, hypochondrií a hysterickými scénami. Jenomže opak byl pravdou. Mezi grandy, kteří výplatu rozfofrují během jednoho večera sice skutečně nepatřil, ale k žárlivosti měl daleko, hypochondrii hrál k pobavení svého okolí, hysterické lidi z duše nesnášel a svou ženu Věru miloval celým srdcem.

Od 30. let až do konce 60. tvořil jeden ze základních hereckých pilířů Národního divadla a bylo smutné sledovat, jak mu vedení Zlaté kapličky od počátku 50. let tak dlouho svěřovalo role nedůstojné jeho talentu, až ho tím donutilo k rozhodnutí odejít na odpočinek.

O tom všem, a ještě o mnoha jiných stránkách jeho pestrého života, se dozvíte v této knize, která vám Jana Pivce představí tak, jak ho určitě neznáte.

 

Hotline