Beletrie > Světová > světová současná beletrie

 
Hledání Aljašky

Hledání Aljašky

Autor: John Green
Nakladatelství: YOLI
Počet stran: 256 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 249 Kč ušetříte 32% ebux cena 170 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
ePub
 
 
 

Více o eKnize Hledání Aljašky

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní...  Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.

Zajímavost

Mladí lidé se ztrácí ve svém životě, hledají sami sebe a odpovědi na otázky, které je zavedou na správnou životní cestu.

Miles Halter, nesmělý a svými vrstevníky neoblíbený chlapec z Floridy, se rozhodne nechat svou minulost doma a odjet - Hledat velké Možná - do Alabamy na novou školu Culver Creek. Na jeho dosavadní škole neměl přátelé a cítil se nepohodlně, ačkoliv se snažil namluvit si, že je vše ok. Jeho koníčkem bylo číst životopisy slavných lidí a učit se zpaměti jejich slova před smrtí. Na Floridě ho nedrželo nic kromě rodičů, kteří si přáli pro svého syna to nejlepší.

",Jdu hledat velké Možná.' Proto tam jedu. Abych nemusel čekat až do smrti, než začnu hledat velké Možná."

Poté, co přijel na internát se strachem z nových lidí, se spřátelil se svým spolubydlícím "Plukovníkem", který Milesovi vymyslel přezdívku "Váleček". Opak toho, jaký Miles byl. Plukovník Válečka seznámil se svou kamarádkou Aljaškou, dívkou, která Milese uhranula svou krásou a tajemnou osobností.

"Kdyby lidi byli déšť, já bych byl mrholení a ona hurikán."

Vtáhli Milese do života středoškoláků, změnili jeho usedlost a Miles tak získal vysněné přátelé. Jejich školní chvilky byly plné srandy, průšvihů, zklamání, sexu, kanadských žertíků, alkoholu a také smutku.

"Šťastnou náhodou mi seděla na klíně moc hezká druhačka jménem Lara. Narodila se v Rusku nebo tam někde a mluvila s přízvukem. Nebýt čtyř vrstev oblečení, mohli jsme to v téhle poloze klidně dělat, takže jsem usoudil, že bych se měl představit."

Kniha odhaluje reálné chvilky mladistvých. Vede čtenáře k zamyšlení nad životem a smrtí. Poukazuje na možné nebezpečí a nesnaží se nic přibarvovat. Výstižně popisuje pocity a nenechá člověka, aby ji odložil. Příběh je rozdělen na PŘEDTÍM a POTOM. Je psán velmi čtivým a snadným způsobem, jenž neubírá na požitku ze čtení.

Já osobně jsem se ani chvilku nenudila. Knížka mě bavila od začátku do konce a nenapadá mě, co bych jí vytknula. Jako první román Johna Greena hodnotím "Aljašku" velmi pozitivně. Z pěti možných hvězdiček dávám plný počet - 5*

"O buddhistickém významu propojenosti můžete uvažovat celý život." Každou větu vyslovoval, jako by si ji předem napsal, naučil se ji nazpaměť a teď ji přednášel. "Ale když jste se díval z okna, přišel jste o šanci prozkoumat podobně zajímavé buddhistické přesvědčení, totiž že je třeba být přítomen v každém ohledu svého každodenního života, skutečně přítomen. Být přítomen v této třídě. A pak, až skončí, být přítomen tam venku," ukázal hlavou na jezero a les za ním."

autor recenze: Tereza Vokáčová (Schmetti)

 

Help, FAQ
Help, FAQ
Hotline