Beletrie > Světová > světová současná beletrie

 
Doktor Spánok

Doktor Spánok

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 640 stran
Jazyk: slovenský
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 382 Kč ušetříte 30% ebux cena 269 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
 
 
 

Více o e-knize Doktor Spánok

Danny Torrance, ktorý unikol smrti z rúk vlastného otca v hoteli Pekná vyhliadka je alkoholik a trpí aj pre svoje schopnosti – žiarenie, ktoré mu umožňuje vidieť aj to, čo by malo zostať skryté. Alkohol však tlmí žiarenie, chráni ho pred prízrakmi, čo ho oberajú o zdravý rozum.
Odsťahuje sa do nového mesta a pridá sa k Anonymným alkoholikom. Dokonca aj žiarenie sa v jeho novom živote stane nástrojom dobra. Dan pomáha ľuďom v hospici prechádzať cez prah smrti, za čo dostane prezývku Doktor Spánok.
S Danom sa telepaticky spojí dievča s rovnakými schopnosťami, aké má on. Dan vie, že malej Abre musí pomáhať, tak ako jemu pomohol šéfkuchár Dick Hallorann. Abre Stonovej ide o život. Ohrozujú ju prázdni diabli, monštrá združené v kmeni s názvom Pravý uzol. Títo tvorovia konzumujú „paru“ – energiu nadprirodzene nadaných detí. Takých, akým bol kedysi Danny a akým je dnes Abra, najvýdatnejší zdroj „pary“.
Kingov Doktor Spánok voľne nadväzuje na román Žiarenie (The Shining). Video / Audio ukázkaZajímavost

RECENZE:
Jeden z nejznámějších a nejúspěšnějších současných světových spisovatelů Stephen King je velice plodný autor. A to je moc dobře. Patří k těm, jejichž knihy čtu záměrně velmi pomalu a vychutnávám si je jako gurmán lahodné jídlo v pětihvězdičkové restauraci. King je výborný vypravěč. Jeho knihy plynou občas lehce a líně jako klidná řeka, vždy však dojde i na bouřlivé peřeje, kdy si napětím málem okusuji nehty a nemůžu se od knihy odtrhnout. A když přijde nevyhnutelný závěr, je mi to tak líto, jako by mě opouštěl důvěrný přítel.

Jako většinu Kingových knih i tato spojuje hned několik žánrů s výbornou znalostí amerického prostředí a pochopením pro vše lidské (i nelidské). Volně navazuje na Osvícení a je dobré, pokud čtenář tento román četl, není to však podmínkou.

Hlavní hrdina Danny Torrance byl v Osvícení malým chlapcem. Nyní je dospělý, ale trauma prožité v dětství na něm zanechalo silné stopy. Zprvu ho pronásledují přízraky z hotelu Overlook, nad kterými zvítězí s pomocí starého přítele Dicka Halloranna. Později však nastupují další těžké životní zkoušky a Dan nechtě sklouzává na stejnou šikmou plochu, jako kdysi jeho otec. Cítí se vykořeněný, nezvládá své záchvaty vzteku a nutí ho to stále cestovat a měnit prostředí. Je však inteligentní a uvědomuje si, že je to cesta do pekel.

Ať jdeš, kam jdeš, sebe si bereš s sebou.“

Není lehké žít s osvícením a není lehké si odpustit a vyhrát nad závislostí na alkoholu.

„Mysl byla černá tabule. Chlast byl mazací houba.“

A do toho všeho ještě musí pomoci holčičce Abře, na kterou si brousí zuby bytosti podobné novodobým upírům. Abra je dívka, která má ještě mnohonásobně silnější osvícení než Dan. Ví spoustu věcí ještě dříve, než se stanou, má telekinetické schopnosti a dokáže číst v myslích druhých lidí jako v otevřené knize. Právě po takto osvícených dětech však pátrá skupina lidí, kteří si říkají Pravý rod a kteří jsou smrtelně nebezpeční.

Upírské romány nejsou zrovna mým oblíbeným žánrem a vyhýbám se jim, seč můžu. U Kinga jsem si však byla jistá, že i toto profláknuté téma dokáže uchopit po svém a více než dobře. Jsem ráda, že jsem se nezmýlila!

Poslední slovo přenechávám autorovi. Zde je citace z jeho poznámky na konci knihy:

„Závěrem mi dovolte jedno varování: když jedete po dálnicích a hlavních tazích Ameriky, dávejte si pozor na všechny ty karavany a obytné vozy.

Nikdy nevíte, kdo sedí uvnitř. Nebo co.“

Bangor, Maine
Autor recenze: Barbora Hrůzová
 

Help, FAQ
Help, FAQ
Hotline