Beletrie > Detektivky

 
Mezi dvěma ohni

Mezi dvěma ohni

Autor: Martin Goffa
Nakladatelství: Mladá fronta
Počet stran: 216 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 229 Kč ušetříte 35% ebux cena 149 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
 
 
 

Více o eKnize Mezi dvěma ohni

Když ředitel jedné státní agentury ukončí před očima užaslé asistentky svůj život skokem z okna kanceláře, je to pro všechny z jeho okolí nepopsatelný šok. Jenže tam, kde ostatní vidí prostou sebevraždu, ví detektiv Miko Syrový o okolnostech, které staví celou tragédii do úplně jiného světla. Inženýr David Raška byl totiž jeho dávný přítel. Spolu trávili léta dospívání a spolu také před několika dny zhlédli šokující záběry na anonymně doručeném flashdisku. Záběry, jež by ani jeden z nich raději nikdy neviděl. Byly však ony důvodem Davidovy smrti? Miko se pouští do pátrání, jenže ruce mu brzy sváže zásah z vyšších míst. A stane se tak rychleji, než čekal. Přesto stihne zjistit, že ohňů, které se kolem Davida Rašky v jednu a tutéž chvíli rozhořely, bylo zřejmě víc…Zajímavost

RECENZE:

Martin Goffa

Mezi dvěma ohni

 

Dobře napsaná klasická česká detektivka. Po úspěchu své prvotiny Muž s unavenýma očima napsal Goffa Vánoční zpověď, kde jasně sympatizuje s hlavním hrdinou, který vzal spravedlnost do vlastních rukou. Je to spíše psychologická sonda do duše normálního člověka, kterého přitlačili až ke zdi a donutili bránit se nelegálními prostředky.

V knize Mezi dvěma ohni jde ovšem opět o policejní vyšetřování, i když tentokrát dost neformální. Hlavní hrdina policista Miko Syrový chce zjistit pravdu o smrti svého dobrého přítele z dětství, který neočekávaně spáchal sebevraždu. Miko ví, co přítele k tomu dovedlo, ale potřebuje zjistit, kdo vězí za celou ošklivou záležitostí. Hned v začátku jeho pátrání je však předvolán na protikorupční oddělení a varován, aby od celé záležitosti dal ruce pryč. Figurují zde totiž mocní lidé s vazbami na politiku a velký byznys. Rozuzlení je celkem očekávané, ale skutečný viník je nakonec trošku překvapením.

Autor nezapře, že prostředí naší policie důvěrně zná a že je mu sympatické. Moc se mi líbí mírně ironický, civilní a neokázalý způsob vyprávění bez zbytečných a prázdných efektů. Goffa se nesnaží šokovat, a na rozdíl od některých amerických autorů i brutalitu a nechutnosti dokáže popsat tak, že se čtenáři nechce zvracet. V jeho knihách nenajdete snahu o hlubokomyslné vnitřní monology, ale spíše skoro všední úvahy o životě, které jsou mi však právě proto velmi blízké. Někomu může vadit poměrně velké množství sprostých slov, ale to je také dnešní česká realita a dokážu si představit, že policajti takhle mezi sebou opravdu mluví. Hlavním hrdinou je chytrý a slušný člověk, sympaťák, ale žádný superman. Malá love story vložená do příběhu je příjemná a oživující děj.

 

Ukázka:

„To pozvání na skleničku platí, nebo se dnes budu muset opít sama? T.“ Užasle jsem na těch několik slov zíral. Tohle myslí vážně?

„Jestli vás alkohol zbavuje zábran, tak pozvání samozřejmě platí,“ odepsal jsem a čekal okamžitou odpověď. Ale telefon zůstal němý. Možná jsem to trochu přepískl, došlo mi po několika minutách a hned jsem začal přemýšlet nad nějakou omluvou, co bude ze všeho nejmíň vypadat jako omluva. Když jsem byl asi u páté verze, telefon znovu zavrněl.

„Jste obyčejné šovinistické prase, se kterým by žádná slušná ženská nikam nešla,“ napsala mi. „Takže kolem osmé někde v centru?“ Rozesmál jsem se tak, až Tony překvapeně zvedl obočí.
Autor recenze: Borbora Hrůzová
 

Help, FAQ
Help, FAQ
Hotline