Literatura faktu > Naučné a odborné > Sport, zdraví a životní styl

 
Zdravá střeva – Poznejte tajemství mikrobiomu a získejte kontrolu nad svou váhou, náladou a zdravím

Zdravá střeva – Poznejte tajemství mikrobiomu a získejte kontrolu nad svou váhou, náladou a zdravím

Autor: Erica Sonnenburg, Justin Sonnenburg
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Počet stran: 280 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 309 Kč ušetříte32% ebux cena 209 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
ePub
 
 
 

Více o eKnize Zdravá střeva – Poznejte tajemství mikrobiomu a získejte kontrolu nad svou váhou, náladou a zdravím

Stanfordští vědci PhD. Justin Sonnenburg a PhD. Erica Sonnenburgová jsou průkopníky v jedné z nejrevolučnějších oblastí zkoumání lidského zdraví. Na Stanfordově univerzitě odhalují vztahy mezi lidským tělem a biliony organismů, které v něm sídlí a jež souhrnně nazýváme mikrobiota.

Mikroorganismy v našem střevě zásadně ovlivňují to, zda jsme nemocní, nebo zdraví, štíhlí, nebo obézní, dobře naladění, nebo náladoví. Vinou změny našeho jídelníčku, nadužívání antibiotik, všudypřítomné dezinfekce a vůbec omezeného přístupu ke „špíně“ zahrad a lesů však stojí naše mikrobiota na prahu vyhynutí. To může být hlavní důvod, proč naše tělo mnohdy nefunguje, jak má.

Kniha Zdravá střeva sice nemá odpověď na všechno, a sami autoři uznávají, že zatím více nevědí než vědí. Přesto pro své rodiny už sestavili základní bezpečný plán pro životní styl zaměřený na výživu mikrobioty, včetně receptů a jídelníčků – a dělí se o něj se svými čtenáři. V tomto důležitém a poutavě napsaném titulu autoři zkoumají bezpečné alternativy k antibiotikům, zaměřují se na fermentovanou stravu, probiotika a prebiotika i další změny stravovacích návyků a životního stylu, které posilují zdraví mikrobioty.

Díky této knize nahlédnete nejen do oblasti, která je rozhodující pro vaše zdraví, ale také do oboru, jehož hvězda teprve vychází.

# V knize se dozvíte

• Co je to mikrobiota a proč bychom se o ni měli zajímat na úplně prvním místě (ještě předtím, než začneme svou kondici či zdravotní potíže řešit jinak)
• Jaké nečekané a zásadní souvislosti mezi rozmanitostí naší mikrobioty a zdravím (mj. obezitou i duševními chorobami) objevili vědci v posledních letech
• Jak je možné, že spolu mozek a střevo tak živě komunikují a proč to není mozek, kdo má právo veta
• Jak souvisí konzumace jogurtu s úzkostí 
• Proč se mikrobiota každého z nás radikálně liší, jak se dědí, jak se vyvíjí a čím strádá
• Že přenos střevní mikrobioty z nemocného jedince na druhého (transplantace) často vede ke zlepšení zdraví příjemce (a je zdokumentován i přenos některých psychických vlastností)
• Proč je zdravé chovat psy, nepřehánět to s dezinfekcí a zejména se vyhýbat antibiotikům, pokud to není nezbytně nutné
• Že vláknina, kvašené (fermentované) potraviny a některé obiloviny v žádném případě nesmí zmizet z našeho jídelníčku, jinak nám mikrobi vyhynou 
• Proč je v pořádku občas (nebo dočasně) trpět meteorismem
• Co přesně ve střevech způsobuje konzumace masa a co s tím můžeme dělat
• Jak fungují a čemu poslouží probiotika, prebiotika a kdy je vhodné je užívat
• Jak snížit riziko přemnožení patogenů a rezistentních život ohrožujících infekcí typu C. difficile, když se nemůžete vyhnout antibiotické léčbě
• Jak může stav mikrobioty ovlivnit kvalitu stáří a ovlivnit délku života 
• A vůbec: čím správně vyživovat našeho souputníka mikrobiotu – tu vlastní, našich dětí i blízkých (s recepty pro každý den postavenými tak, aby se snadno dělaly, chutnaly a nešidily mikrobiotu)

# O autorech

JUSTIN SONNENBURG, Ph.D., je docentem Ústavu mikrobiologie a imunologie na Lékařské fakultě Stanfordovy univerzity. V roce 2009 mu americký Národní institut zdraví udělil ocenění Director’s New Innovator Award.
ERICA SONNENBURGOVÁ, Ph.D., působí jako vedoucí výzkumného týmu na Ústavu mikrobiologie a imunologie na Lékařské fakultě Stanfordovy univerzity, kde zkoumá vliv stravy na střevní mikrobiotu člověka. 

# Více informací

O knize: melvil.cz/kniha-zdrava-streva
O tématu: mikrobiota.cz 
Diskutujte o tématu a knize: #zdravastreva
 

Hotline