Beletrie > Světová > světová současná beletrie

 
Naděje umírá poslední

Naděje umírá poslední

Autor: Halina Birenbaumová
Nakladatelství: JOTA
Počet stran: 256 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 288 Kč ušetříte 38% ebux cena 179 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
ePub
 
 
 

Více o eKnize Naděje umírá poslední

Halina měla v okamžiku propuknutí druhé světové války 10 let a byla žákyní jedné varšavské obecné školy. V září 1939 žila s rodiči a bratry v ul. Nowiniarské. Museli se přestěhovat do ghetta, kde žili až do vypuknutí povstání. Nějakou dobu se skrývala v bunkru na ul. Milé. V květnu 1943 byla převezena do koncentračního tábora Majdanek. Prošla také tábory Osvětim a Ravensbruck. Osvobození se dočkala v táboře Neustadt-Glewe. Většina jejích nejbližších se konce války nedočkala.

Autorka píše o svých prožitcích ve vyhlazovacích táborech, popisuje také svůj boj o život ve varšavském ghettu. Její popis je natolik autentický, jako byste poslouchali vyprávění blízké osoby. Ukazuje život prostých lidí, pravou tvář války, zbavenou hrdinsko-vlastenecké masky, téměř s fotografickou přesností zobrazuje nacistické katy a jejich oběti.

Na knihu navazuje krátký deník psaný v roce 1986, jenž popisuje dojmy z návštěvy míst, kde autorka strávila dětství a prožila nejhrůznější chvíle v době okupace.

 

Halina Birenbaumová

Spisovatelka, básnířka, překladatelka.V roce 1947 emigrovala do Izraele, vdala se, má dva syny. V roce 1967 vyšla její první kniha „Nadzieja umiera ostatnia“, byla přeložena do angličtiny, němčiny, francouzštiny, japonštiny a hebrejštiny. V roce 1991 vydala druhou knihu „Powrót do ziemi praojców“, následně „Każdy odzyskany dzień“, „Wołanie o pamięć“ a tři básnické sbírky „Nawet gdy się śmieję“, „Nie o kwiatach“ a „Jak można w słowach“. Je autorkou mnoha článků v prestižních časopisech.

Její tvorba je svědectvím paměti o holocaustu a současně důkazem nezničitelnosti těch nejlidštějších citů, jako je naděje, láska k světu a životu v každé bytosti.

 

***

 

„Naděje umírá poslední“ zaujímá důležité místo v literatuře věnované holocaustu. Poprvé vyšla v roce 1967 v Polsku. Dočkala se několika dalších vydání a překladů do angličtiny, francouzštiny, němčiny, hebrejštiny či japonštiny. V češtině vychází poprvé v nakladatelství Jota.

 

V březnu 2001 udělila Polská rada křesťanů a židů Halině Birenbaumové titul „Człowiek Pojednania 2001“ (Člověk smíru).

 

zkr.

 

Autorka píše o svých prožitcích ve vyhlazovacích táborech a ve varšavském ghettu. Ukazuje život prostých lidí, pravou tvář války zbavenou hrdinsko-vlastenecké masky a s fotografickou přesností zobrazuje nacistické katy a jejich oběti.

 

 

Hotline