Osobní rozvoj a poznání > Harmonie duše a těla > Esoterika

 
Čtyři dohody - Kniha moudrosti starých Toltéků

Čtyři dohody - Kniha moudrosti starých Toltéků

Autor: Ruiz Don Miguel Angel
Nakladatelství: Pragma
Počet stran: 136 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 259 Kč ušetříte 31% ebux cena 179 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
ePub
 
 
 

Více o eKnize Čtyři dohody - Kniha moudrosti starých Toltéků

Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj špatných životních návyků, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí nový přístup k vlastnímu vnitru, abychom dokázali proměnit svůj život v prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky. Ruiz shrnuje základní toltéckou moudrost a vyjadřuje jasně a čistě, co pro muže a ženy znamená žít jako mírumilovní válečníci v moderním světě. V toltécké tradici vede naguál člověka k osobní svobodě. Don Miguel Ruiz je naguál z rodu Rytířů orla a věnuje se předávání učení starých Toltéků.

Zajímavost

RECENZE:

Kniha Čtyři dohody je kultovní. Ovlivnila miliony čtenářů a není snad nikdo, kdo by o ní alespoň jednou neslyšel. V podání Jaroslava Duška ožily další úrovní vtipu, šarmu a nadhledu. A jestli zlí jazykové tvrdí, že staří Toltékové ve skutečnosti neexistovali? No a co…

I kdyby Toltékové opravdu neexistovali, stvořil Don Miguel Ruiz cyklus životních rad, která se velmi podobá staré šamanské moudrosti a bude nadčasový napříč kulturami. Jestli je autor načerpal opravdu v mexické poušti nebo někde jinde, se vzhledem k hodnotě obsahu knihy stává v tuto chvíli nepodstatným.

Čtyři dohody jsou fenoménem, o kterém si můžete být skoro jisti, že bude i v dalších generacích obnovován a přetvářen tak, jak žádají moderní literární, kulturní i duchovní trendy.

Čtyři dohody jsou ideálním poslechem v bdělé pozornosti, ideálním čtivem. Jsou skvělé pro relaxaci, můžete je poslouchat napůl spící. Výborně se na ně improvizuje při divadelním představení. Inspirují se jimi další autoři a lidé si je rádi předávají i ústně. A dávají jim za pravdu. V rukou můžete mít i jejich karetní podobu, což je soubor 48 kartiček s jemnými ilustracemi a vybranými poselstvími z knihy.


Osobní svoboda má podobu volných myšlenek

Nesuďte sebe, nesuďte druhé. Pozorujte své myšlenky a oddělujte ty dobré a špatné. Nevytvářejte si domněnky (s odstupem let bych je pojmenovala spíše jako "zdrchlance závěrů"), které ve mně vyvolal strach či špatně pochopená slova druhého. Nebo vzorce z dětství. A domněnky rostou a rostou a čím jsou horší, tím zhoubněji rostou. Kdo by tohle neznal!

„Nic z toho, co druzí říkají nebo dělají druzí, není o mně. Toto vědomí mi poskytuje ochranu při jednání s druhými lidmi. Jejich názory ani emoční jed mi nemůžou ublížit.“

Je to ale opravdu tak? Podle autorů jsme sami se sebou uzavřeli množství dohod, které nám už ale neslouží. Často sloužily v dětství k tomu, abychom vůbec přežili. Aby o nás bylo postaráno. Musíme poslouchat, slyšet rozzlobené lidi a myslet si, že jsme to my, kdo je rozčílil, protože jsme to jako děti slýchali. Protože jen hodní a přijímaní jsme mohli přežít! Jenže dnes to může být už jinak, proč by ten druhý nemohl jen v tu chvíli vylévat svou zlobu na nevinném? I to se běžně děje! Jsme už přece dospělí…Čtyři dohody zůstávají knihou, která má svůj cenný význam a když ji budete porovnávat s novými duchovními poznatky, na dalším schůdku ve své cestě, otvírají se vám další její podoby, inspirace nebo dialogy, které s ní můžete vést. S něčím můžete nesouhlasit. S něčím souhlasit.

Jisté je jen to, že jak se mění svět, mění se i pojetí Čtyř dohod. A za deset let budou zase na nové čtenáře působit jinak.

Renata Petříčková

 

Hotline