Poezie

 
OKA mžiky

OKA mžiky

Autor: Kateřina Mašatová
Nakladatelství: Machart
Počet stran: 80 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 119 Kč ušetříte 34% ebux cena 79 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
ePub
 
 
 

Více o eKnize OKA mžiky

Básně Kateřiny Mašatové se od konfekčních sbírek dívčí a dámské poezie liší poučeností životní i literární. I když se rozhodně nevyhýbá nejintimnějším tématům, najdeme tu jen minimum banálního sladkobolného vzdychání. Autorka na sebe dokáže být tvrdá, nechybí tu ironie, zejména vůči sobě samé. Nechybí tu nadhled, skryté literární citace a spousta krásných nápadů, poetických i formálních. A nechybí tu ani širší škála životních pocitů, i když ty smutnější, stejně jako často v životě samém, převažují. A tak si OKA mžiky kromě kolegyň v životaběhu může s chutí přečíst i šestašedesátiletý skeptický nevrlec, což tímto dosvědčuju.

Zbývá dodat, že verše Kateřiny Mašatové hezky ladí s ilustracemi Jany Kubáskové.

 

Jan Velíšek, redaktor

 

KATEŘINA MAŠATOVÁ / básně

Je podvečer. Sedím v čajovně. Čekám tu na Katku. Otevírají se dveře …a vchází. Krásná žena. S trochu nesmělým úsměvem. Mírně zvědavým a natěšeným. Natěšeným jako malá slečna. I když vím, že je skvělá máma dvou krásných dětí. Na první pohled vnímám něhu, měkkost, mateřskost… A pak ji vidím. Tu sílu a jedinečnost. Vidím Katku, ženu plnou vášně, touhy, odvahy a snů. Ženu plnou tajemství a zákoutí, která ještě neznám. Sluší jí ráno a východ slunce. Jako květinám na louce. Ale v největší síle a nepřehlédnutelná je večer a v noci… Vidím úžasnou směs mnoha podob a poloh… erotiky, nostalgie, radosti, smutku, hořkosti, lásky, samoty, obav, sdílení… a tato směs se s každým východem a západem slunce mění. Mění se poměr všech těchto ingrediencí. A to je znát i v jejích básních. Nádhera! Katka je psycholožkou, psychoterapeutkou, konstelářkou, lektorkou, básnířkou, mámou, ženou.

 

JANA KUBÁSKOVÁ / ilustrace

Narodila se v roce 1975, pochází z Berouna, kde vystudovala střední pedagogickou školu

a ve studiu pokračovala na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – obor výtvarná výchova. Je maminkou tří dětí. Spolupracovala s Mateřským centrem Slunečnice jako lektorka tvořivých kurzů a učila na „malotřídce“. Podílela se na pořádání soutěžních výstav Malé Berounále v Městské galerii Beroun. Příležitostně navrhuje interiéry a hračky pro děti. V současnosti učí výtvarnou výchovu na střední pedagogické škole. Ve volném čase se věnuje ilustrování knih, zejména pro děti.

 

 

Help, FAQ
Help, FAQ
Hotline