Technika, auta, počítače > Stavebnictví a architektura > Technologie a postupy

 
Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě

Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě

Autor: Maryanne Wolfová
Nakladatelství: HOST – vydavatelství
Počet stran: 264 stran
Jazyk: český
Formát: Nelze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 319 Kč ušetříte 31% ebux cena 219 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
 
 
 

Více o eKnize Čtenáři, vrať se: Mozek a čtení v digitálním světě

Digitální média nejsou zlo. Ale s dávkováním raději opatrně.

Spolu s rozšiřováním digitálních technologií se v posledních třiceti letech proměnil způsob, jakým konzumujeme média, včetně toho nejstaršího: textu. Dnes se čtení přelévá z platformy na platformu, mezi internetovým prohlížečem a e-knihou, odehrává se především na obrazovkách a stimuluje mozek úplně jiným způsobem než soustředěná četba papírových knih nebo novin. Řada odborníků i laiků se obává důsledků, jaké budou nová média mít na naše intelektuální a kognitivní schopnosti.

Neuroložka a odbornice na proces čtení Maryanne Wolfová v knize Čtenáři, vrať se shrnuje dosavadní vědecké poznání o vlivu digitálních médií na proces čtení a lidský mozek. Nová média nechápe jako ohrožení, nýbrž jako výzvu: už tu s námi jsou, takže se s nimi musíme naučit zacházet tak, aby nám dobře sloužila.

 ––––

Maryanne Wolfová nabízí přesvědčivý soupis kognitivních a sociálních výhod, které přináší hluboké čtení. Má pravdu, že digitální média automaticky neničí schopnost hluboce číst, a dokonce ji mohou vylepšit. Nemýlí se však ani v tom, že toho můžeme spoustu ztratit, když si nebudeme dávat pozor na to, jak zacházíme s technologiemi a co dělají ony s námi.
– The Washington Post

Digitální věk efektivně mění naše mozky, tvrdí Maryanne Wolfová. Je tu však naděje: dlouhodobé a soustředěné čtení je zásadní pro obnovu pozornosti a udržování kritického myšlení a mnoha dalších dovedností, které jsou dnes v ohrožení. Její kniha naštěstí pozornost upoutá sama.
– The Wall Street JournalZajímavost

Maryanne Wolfová (nar. 1950) vystudovala psychologii a pedagogiku na Harvardu. Zaměřuje se na neurovědy, především na zkoumání procesu čtení a ­dyslexie. Na toto téma napsala několik knih, z ­nichž nejznámější je bestseller Proust and the Squid (Proust a­ oliheň, 2007) o­ důležitosti čtení pro lidský mozek a evoluci lidské inteligence. Její zatím poslední kniha, soubor dopisů Čtenáři, vrať se. Mozek a čtení v digitálním světě, vyšla v ­roce 2018.
 

Help, FAQ
Help, FAQ
Hotline