Detektivky

 
 

Více o audioknize Svědkyně obžaloby a další povídky

Záměr, náhoda, nehoda? Anebo vyšší moc?
 
Pokus o vraždu nabere nečekaný obrat, neboť najednou se role útočníka a oběti vymění… Ženský šestý smysl a nabitý revolver – to nevěstí nic dobrého… Motorista v nesnázích hledá útočiště v blízkém sídle, avšak je přivítán prazvláštním vzkazem... Evan Llewellyn je podezřelý z krádeže Hvězdy úsvitu, největšího diamantu zámožného Isaaca Pointze – podaří se Herculu Poirotovi očistit mladíkovo jméno, zejména v očích jeho lásky? Vychutnejte si nejen skvěle zkonstruovanou Svědkyni obžaloby, jež byla adaptována jako divadelní hra i několikrát zfilmována, ale také méně známé, zato neméně vzácné drahokamy z říše detektivních miniatur. Jedenáct příběhů plných šokujících zločinů a brilantní dedukce předvádí Agathu Christie v nejoslnivějším světle!
 
Na motivy povídky Svědkyně obžaloby natáčí Ben Affleck stejnojmenný film, v němž sám ztvární jednu z hlavních rolí. 
 
 „(…) přesvědčivé příběhy o klamech a touze, o vraždě, penězích a morálce, o nevinnosti a vině, a hlavně o tom nejbolestivějším a nejnebezpečnějším: o lásce.“ – Sarah Phelpsová, televizní scenáristka
 
 
 
Seznam povídek:
 
1. Slavičí hnízdo (Adéla Kubačáková) 
 
2. Nehoda (Martin Preiss) 
 
3. Píseň o šestipenci (Viktor Preiss) 
 
4. Rádio (Libuše Švormová) 
 
5. Záhada modré vázy (Otakar Brousek ml.) 
 
6. Poirot a záhada na regatě* (Lukáš Hlavica) 
 
7. Ten čtvrtý (Viktor Preiss) 
 
8. Dobrodružství pana Eastwooda (Otakar Brousek ml.) 
 
9. SOS (Růžena Merunková) 
 
10. Červená (Martin Preiss) 
 
11. Svědkyně obžaloby (Otakar Brousek ml.) 

Poirotova záhada na regatě vyšla knižně anglicky až v roce 2008, česky próza existuje pouze v dárkové antologii Hercule Poirot: Povídky (Knižní klub, 2016). Vy si ji můžete nyní exkluzivně poslechnout ve Svědkyni obžaloby (2020). 


Zajímavost

Autor:
Agatha Christie (1890–1976)
 
Dáma Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová, rozená Millerová, se narodila v přímořském letovisku Torquay v jižní Anglii. Je nejznámější autorkou detektivních příběhů a nejvydávanější spisovatelkou vůbec. Svého Hercula Poirota učinila hrdinou 33 románů a téměř 60 povídek. V pětapadesátileté literární kariéře obohatila pátračskou scénu vedle slečny Marplové i o nepolapitelného pana Quina nebo o penzionovaného úředníka Parkera Pynea, avšak jejím nejoblíbenějším vyšetřovatelem nadále zůstává propagátor „šedých buněk mozkových“. Proslavila se též jako autorka divadelních her (Past na myši z roku 1952 je nejdéle uváděnou divadelní hrou historie) a pod pseudonymem psala i romance. Neutuchající zájem o její dílo potvrzují stovky filmových adaptací, k nimž se nyní řadí třeba nová verze Vraždy v Orient expresu (2017) či připravované Smrt na Nilu (2020) a Svědkyně obžaloby (2021).


Účinkující:
Libuše Švormová (* 1935)
 
Vystudovala UMPRUM a poté DAMU (1959). Hereckou kariéru zahájila ve Východočeském divadle v Pardubicích a od roku 1961 byla přes třicet let členkou souboru Městských divadel pražských. Vynikla v divadelních hrách Jean a já, Kupec benátský a mnoha dalších. Dodnes hostuje v zájezdových představeních. Filmoví a televizní diváci ji znají např. z komedií Léto s kovbojem nebo Marečku, podejte mi pero! (obojí 1976), popřípadě ze seriálů starších (Byl jednou jeden dům) i novodobých (Pojišťovna štěstí, Ulice). Dabovala mj. Angeliku, markýzu andělů.


Růžena Merunková (* 1940)
 
Po dokončení nymburského gymnázia vystudovala DAMU. Poté spolupracovala s Čs. rozhlasem a současně hrála ve Východočeském divadle v Pardubicích, odkud po dvou letech odešla do pražského Realistického divadla. Objevila se v množství divadelních inscenací i filmů (Anděl Páně 2, PF 77, Ideální manžel, Dcera národa, Všichni dobří rodáci, Láska jako trám, Tři muži v chalupě). S oblibou se věnuje rozhlasové práci a dabingu – za celoživotní mistrovství získala roku 2006 Cenu Františka Filipovského.


Adéla Kubačáková (* 1976)
 
Adéla Kačerová Kubačáková pochází z herecké rodiny a její manžel Martin je rovněž herec. V minulosti vystupovala na řadě scén (Divadlo Na zábradlí, Divadlo Bez zábradlí, Divadlo v Řevnické, Studio DVA apod.), aktuálně účinkuje např. v Divadle Kalich v činohře Moje hra, kde hraje po boku své matky Niny Divíškové v režii otce Jana Kačera. Zahrála si též ve filmech (Tajnosti), v televizních seriálech (Černí andělé, Zločin v Polné) a uplatňuje se i v dabingu.


Viktor Preiss (* 1947)
 
Syn věhlasné herečky a hlasatelky vystudoval DAMU (1969) a do roku 1983 působil v Městských divadlech pražských. Téměř čtyři desítky let patří k oporám ansámblu Vinohradského divadla. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších českých herců své generace, a to díky schopností věrohodně a civilně ztvárnit psychologicky složité postavy v širokém rozpětí od dramatu až po frašku. Exceloval v mnoha představeních na obou domovských scénách, jako hostující herec, režisér, rozhlasový speaker – je držitelem Prix Bohemia 2016 – i dabér, desítky významných rolí ztvárnil na televizní obrazovce. V 90. let vyučoval na své alma mater.

Otakar Brousek ml. (* 1957)
 
Po absolvování pražské konzervatoře v roce 1978 hrál dvanáct sezon v kladenském divadle a poté přijal angažmá v Městských divadlech pražských. Od roku 2008 byl stálým hostem v Divadle Na Fidlovačce a od roku 2012 působí v Divadle na Vinohradech. Před kamerou stanul poprvé ještě coby student v prázdninové romanci Údolí krásných žab (1973) a od té doby ztvárnil desítky rolí v televizních inscenacích, pohádkách i seriálech (Zdivočelá země, Labyrint, Ohnivý kuře ad.). Na stříbrném plátně se objevil mj. ve filmech Hop a je tu lidoop (1977), Svatba upírů (1993) nebo Snowboarďáci (2004). Věnuje se moderování, práci v rozhlase a dabingu: jeho hlasem promlouvají Russell Crowe či David Thewlis ve filmové sérii o Harrym Potterovi.


Lukáš Hlavica (* 1965)
 
V duchu rodinné tradice vystudoval herectví na pražské DAMU, kde posledních dvacet let působí také jako pedagog, a krom toho se úspěšně věnuje divadelní a rozhlasové režii. Působil v Národním divadle a v Divadle na Vinohradech, poté na čtyři roky zakotvil jako režisér v Dejvickém divadle (jeho inscenace Bratři Karamazovi se hrála bezmála patnáct sezon) a dlouhodobě spolupracuje s Českým rozhlasem. Televizní diváci ho zaznamenali např. ve snímcích Specialita šéfkuchaře, Vrah jsi ty!, Jasnovidec, Osmy či v seriálu Zdivočelá země. Nadaboval úctyhodné množství filmových i seriálových postav: jeho hlasem v češtině promlouvají mj. protagonista seriálu Pan Selfridge nebo černošský mstitel z filmu Nespoutaný Django. 

Martin Preiss (* 1973)
 
Už během studia herectví na DAMU hostoval v Národním divadle a po absolutoriu nastoupil do angažmá v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla. V roce 1998 se vrátil do Národního divadla coby stálý člen jeho činohry. Proslavil se zejména moderováním soutěžního pořadu Chcete být milionářem? (2003–2004), soustavně se věnuje dabingu a pravidelně se objevuje v televizních seriálech (Krejzovi, Doktoři z Počátků, Velmi křehké vztahy, Tři králové, Arrowsmith) či filmech (Případ pro rybáře, Sjezd abiturientů).
 

Hotline