Beletrie > Světová > světová současná beletrie

 
Pochovejte mě pod podlahu

Pochovejte mě pod podlahu

Autor: Pavel Sanajev
Nakladatelství: HOST – vydavatelství
Počet stran: 239 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 349 Kč ušetříte 34% ebux cena 229 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
ePub
 
 
 

Více o eKnize Pochovejte mě pod podlahu

Jmenuji se Saša Saveljev. Chodím do druhé třídy a bydlím u babičky a dědečka. Maminka mě vyměnila za zakrslou pijavici a pověsila mě jako závaží na krk babičce. Tak jí na něm už od čtyř let visím.
O příběhu osmiletého Saši a jeho babičky se často hovoří jako o jednom z nejvtipnějších děl moderní ruské literatury. Kritikové jej srovnávají s Forrestem Gumpem či se Spolčením hlupců, dramatický tón některých pasáží zároveň připomíná Ch. Dickense nebo F. M. Dostojevského. Za úspěchem Sanajevova díla bezpochyby stojí neotřelý humor prosazující se navzdory neveselému osudu hlavního hrdiny. Inspirací k příběhu o malém Sašovi byla zajisté i autorova osobní zkušenost — Sanajev totiž skutečně prožil dětství u prarodičů a nesměl se přestěhovat k matce. I proto se mu daří vykreslit rozporuplnou povahu hrdinovy babičky přesvědčivě a v detailech. Kniha je plná někdy groteskních, jindy tragikomických příhod, vyprávěných jazykem malého chlapce, který postupně čtenáři odhaluje, jak křehká může dětská duše být…
Bestseller, který se v Rusku držel více než deset let na špičce literárních žebříčků a kterého se prodalo přes milion výtisků.

–––

Milovala nás, ovšem s takovou tyranskou zběsilostí, že se z její lásky stávala zbraň hromadného ničení.
Pavel Sanajev v rozhovoru pro Komsomolskou pravduZajímavost

Pavel Sanajev (nar. 1969) je ruský spisovatel, scenárista, režisér, herec a překladatel. V roce 1992 úspěšně absolvoval Gerasimovu všeruskou státní univerzitu kinematografie, obor scenáristika. Vyrůstal u babičky a dědečka, známého sovětského herce Vsevoloda Vasiljeviče Sanajeva. Jeho matka, filmová a divadelní herečka Jelena Sanajevová, se po rozvodu s Pavlovým otcem znovu provdala za Rolana Bykova, rovněž známého herce. Otčím spolu s matkou žádali o svěření malého Pavla do jejich péče, prarodiče však byli proti. Svého nového zetě nikdy nepřijali a dlouho bránili vnukovi vrátit se k matce. Přesto měl Pavel s otčímem vřelý vztah a svůj román věnoval právě jemu. Román Pochovejte mě pod podlahu (1996) se stal bestsellerem, získal uznání literárních kritiků i běžných čtenářů a byl přeložen do více než deseti jazyků. Kromě literatury se Sanajev proslavil také svými filmy Каунасский блюз (Kaunasskij bljuz; Kaunaské blues, 2004) a Нулевой километр (Nulevoj kilometr; Nultý kilometr, 2007).
 

Hotline