Beletrie > Světová > světová současná beletrie

sleva
 
Poslední výročí

Poslední výročí

Autor: Liane Moriarty
Nakladatelství: Ikar CZ
Počet stran: 400 stran
Jazyk: český
Formát: Lze měnit formátování a velikost textu info
Běžná cena 359 Kč ušetříte31% ebux cena 249 Kč
Dostupná pro:
 
Wooky
Kindle
PocketBook
ePub
 
 
 

Více o eKnize Poslední výročí

Sophii táhne na čtyřicet, a ačkoliv je taková optimistka, že podle své kamarádky Claire nevidí sklenici zpola, ale úplně plnou, už i ji začínají trochu znervózňovat biologické hodiny a nová známost je přitom v nedohlednu. Neudělala chybu, když tak lehkovážně pustila k vodě Thomase, nejhodnějšího muže, jakého kdy poznala? Sophie začíná mít pocit, že její život uvízl na mrtvém bodě, když jednoho dne zjistí, že jí Thomasova mazaná prateta z Ostrova počmáraných blahovičníků ve své závěti odkázala něco tak nečekaného, že tím Sophii jako pohádková kmotřička obrátí život úplně naruby. Grace je krásná ledová královna a má všechno, o čem kdy snila: manžela, který ji miluje, a čerstvě narozeného syna. Jak se s tím ale vypořádá, když vidí, jak se Sophie na oba toužebně dívá? Veronice se v životě nic nedaří a na všechny má dopal. Nejvíc na pratetu Connii za to, že umřela a že do své závěti zahrnula zrovna Sophii! Veronika je odhodlaná závěť napadnout a hnát celou „kauzu“ až před nejvyšší soud. A taky vyřešit záhadu Ostrova počmáraných blahovičníků a napsat o tom knihu!

Zajímavost

RECENZE:

Sophie je úspěšná a oblíbená žena se spoustou kamarádek a skvělými rodiči. K absolutnímu štěstí jí chybí už jenom jedna věc - muž. Čtyřicítka se pomalu blíží, ale děti stále nikde, což Sophie nese, vzhledem k tikajícím biologickým hodinám a pohledům na své vrstevnice obklopené rodinami, poměrně těžko. Určitou zlost ale má i na sebe; před lety opustila Thomase, toho nejhodnějšího muže, kterého kdy poznala. Všechno se ale obrátí vzhůru nohama, když se jí náhle vrátí zpátky do života kvůli dopisu od jeho mrtvé tetičky Connie.

V něm se Sophie dozvídá, že jí Connie, žena, kterou viděla nanejvýš dvakrát, odkazuje svůj dům na Ostrově počmáraných blahovičníků. Thomasova sestra Veronika je ale rozhodnuta závěť napadnout a získat dům pro sebe. Sophie se samozřejmě jen tak nevzdá - to ale ještě netuší, co za tajemství se na Ostrově skrývají...

Osud si s námi někdy prapodivně zahrává

Liane Moriarty je jednou z autorek, jejíž knihy mám velmi ráda a pokaždé si je nesmírně užívám. Z toho důvodu jsem se rozhodla sáhnout i po její česky vydané novince nesoucí název Poslední výročí. Do knihy jsem se s chutí pustila a hned na první straně jsem se do příběhu tak ponořila, že jsem nemohla přestat číst. Spisovatelka píše velice čtivě a poutavě, což je pouze jedním z dalších plusů, na které se v této knize můžete těšit...

Na spisovatelčiných knihách jsem vždycky ohromně obdivovala její smysl pro rodinná tajemství a spletitost životních osudů různých hrdinů. I zde předvedla, jak dokonale umí zamotat životy zprvu odlišných lidí a proplést jejich stezky dohromady. Právě z toho důvodu je kniha vyprávěna z pohledu více postav, abychom se dostatečně dobře seznámili s jednotlivými hrdiny, kteří sehrávají v příběhu významnější roli. Čtenáři tak mají možnost nahlédnout do jejich myšlenek, pocitů, ale také do jejich minulosti, která nemusí být vždy úplně růžová...

Tentokrát se nejblíže seznamujeme s hrdinkou Sophií. Jediným mínusem v jejím dokonalém životě je naprostá absence vztahů, trvající déle než tři roky. Ve svém okolí je neuvěřitelně oblíbená, tudíž bych se vůbec nedivila, kdyby si získala všechny čtenáře stejně jako mě. Další postavou, která hraje důležitou roli, je Thomasova sestra Veronika, která je přesným opakem Sophie. Je to poměrně neoblíbená a rozvedená žena, která má neustálou potřebu se do něčeho míchat. K srdci mi příliš nepřirostla, ale oceňuji její vykreslení. Za zmínku určitě ještě stojí Grace, sestřenice Thomase a Veroniky. Na první pohled krásná, úhledná a klidná žena, na pohled druhý labilní a křehká matka, která uvnitř svádí nekonečný boj emocí.

Kniha je společenským románem, který se zabývá především vztahy mezi výše zmíněnými postavami a psychologií jejich jednání. Oboje je zvládnuto na jedničku s hvězdičkou. Myšlenky i pocity jsou popsány velice zajímavě, tudíž se čtenář nemá u čtení šanci nudit. Zároveň je ale také děsivé zjišťovat, co všechno se v lidské mysli může objevit...

Autorka Liane Moriarty pochází a žije v Austrálii, jejíž prostředí využívá i pro své knihy. Pro tuto zemi jsem vždycky měla určitou slabost a všechny knihy popisující její krajinu a města mi přijdou fascinující. Tato kniha se konkrétně odehrává ve světoznámém městě Sydney a na Ostrově počmáraných blahovičníků. Obě dvě lokace mi přijdou zajímavé a popisy prostředí jsem si nesmírně užívala.

V souvislosti s Ostrovem počmáraných blahovičníků se spisovatelka rozhodla knihu okořenit ještě něčím navíc. Na tomto maličkém a zároveň poměrně turisticky významném místě se totiž před dávnými lety udál příběh, který se vypráví dodnes. Jedná se o záhadu děťátka Munroových, kterou postupem času čtenáři odkrývají a zjišťují i důležité informace o ostrově prostřednictvím webových stránek.

Česká vydání knih této autorky mám opravdu ráda. Všechny knihy k sobě perfektně ladí a pokaždé jsou v něčem alespoň trošičku jiné. Konkrétně obálka knihy Poslední výročí mi přijde velice vkusná; líbí se mi šedostříbrná barva v kombinaci s růžovými nápisy.

Poslední výročí byla přesně takovou knihou, kterou jsem čekala - zábavná, čtivá, plná spletitých vztahů a tajemství. Za mě rozhodně palec nahoru! Autorka píše velmi dobře a jsem si jistá, že její styl psaní pohltí opravdu každého. Se čtenáři si i ráda hraje, což už dobře víme z jejích předešlých knih. Příběh, který se ukrývá uvnitř této nádherné knihy, doporučuji všem čtenářům společenských románů - tedy především ženám, ale věřím, že by něco takového mohli ocenit i někteří muži. A já se už nemohu dočkat její další knihy, do které se začtu!

Veronika Kubecová

 

Hotline